Gasilska regija Pomurje je v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije ter Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje organizirala drugi pomurski gasilski simpozij, ki nosi ime Eöryjevi dnevi in je posvečen Ernestu Eöryju, enemu najzaslužnejših slovenskih gasilcev. Dvodnevni gasilski simpozij z mednarodno udeležbo, ki poteka v hotelu Radin v Radencih, je namenjen predvsem pomurskim gasilcem, pa tudi vabljenim gostom in zainteresirani javnosti.
Častni pokrovitelj dogodka je minister za obrambo Borut Sajovic, ki je ob odprtju izpostavil odprtost in prostranost pomurske ravnice ter duh in prisotnost Ernesta Eöryja, ki sta po njegovem mnenju še kako živa. »Poglejte to imenitno zgodbo, ki združuje več kot 23 tisoč ljudi v 236 društvih iz 21 gasilskih zvez. Kakšna sila in moč je to, ko se povežete in združite. Gasilci se namreč povezujemo, se združujemo in to šteje.« Dodal je še, da se morajo vsi deležniki sistema zaščite in reševanja še naprej truditi za napredek in izboljšave. »Skupaj smo veliko dosegli. Imamo sodobno tehniko, še bolj kot tehnika pa so pomembni pripadniki gasilskih enot, zato je pomembno izobraževanje, sodelovanje, poznavanje drug drugega in povezovanje, kar počnemo tudi s tem simpozijem. Veseli me, da so z nami tudi predstavniki sosednjih držav, ki nam priznavajo, da smo kot država izjemno tehnično opremljeni, visoko izobraženi, številčni in motivirani, za kar vam še enkrat iskrena hvala,« je še sklenil minister Borut Sajovic.
Prvi dan simpozija, katerega namen je ozreti se na pomursko gasilstvo in na vizijo njegovega razvoja, hkrati pa ob pomoči cenjenih predavateljev predstaviti novosti na področju gasilstva nasploh ter izobraževanja prostovoljnih gasilcev, so bili izpostavljeni izzivi, s katerimi se sooča GZS ter vloga gasilskih regij, predstavljena je bila tudi državna enota za gašenje iz zraka ter zmogljivosti URSZR za odziv na podnebno pogojene nesreče. Udeleženci simpozija so se seznanili tudi z nekaterimi praktičnimi primeri organiziranosti gasilstva v tujini ter z izkušnjami obalno-kraške gasilske regije pri vodenju velikih intervencij na požarih na Krasu.
Dvodnevni simpozij, na katerem je bilo skupaj s predavatelji in povabljenimi gosti okrog 200 udeležencev, je s svojo prisotnostjo počastil tudi Janko Cerkvenik, predsednik GZS, ki je izpostavil ravno vlogo gasilskih regij. »Gasilska regija je nekako podaljšana roka krovne gasilske organizacije. Povedati moram, da delamo z roko v roki, morebitne težave pa rešujemo na primeren način.« Cerkvenik je spregovoril še prizadevanjih države in GZS, da bi vse regije dobile pravno obliko. Kot je izpostavil, krovna gasilska organizacija ne prepoveduje in ne ovira ustanovitev teh pravnih oseb, vendar pa morajo te najti svoj namen in cilj, še bolj pomembno pa je financiranje takšnih regij. »S sredstvi, ki jih dobimo iz URSZR, pomagamo, v prihodnje pa bo treba stakniti glave, tudi v lokalnih skupnostih in gasilskih zvezah, ki bodo ne nazadnje članice te pravne osebe. To zagotovo znamo in zmoremo.«
Na dogodku je prisostvoval tudi Leon Behin, generalni direktor URSZR. Kot je povedal, je slovenski sistem zaščite in reševanja lahko ponosen na vse svoje pripadnike, saj mu daje ravno ta skupek različnih oseb, znanj in pripadnosti unikatno noto v Evropi, predvsem pa je zaradi tega tako uspešen. »Ključ do uspeha temelji na odličnem delu lokalne skupnosti, na povezovanju z lokalno skupnostjo. Po zadnjih podatkih javnih anket namreč kar 31 odstotkov Slovencev aktivno sodeluje pri izvajanju nalog sistema zaščite in reševanje. Če rečemo, da ima vsak posameznik levo in desno roko, lahko pomagamo kar 93 odstotkom prebivalcev in tega nima nihče drug,« tako Behin, ki je dodal, da je to hkrati tudi odgovornost in izziv. Nesreče namreč ne počivajo, so čedalje daljše, pogostejše in nekonvencionalne, prav tako ne poznajo meja in letnega časa. »Naša odgovornost je, da v sistemu dokončamo reformo, ki je, kot vidimo po nekaj letih, uspešna, primerna, predvsem pa je bila pravočasna. Izobraziti moramo ljudi, jim dati opremo, standardizirati nekatere postopke. Danes smo predstavili tudi sodobno opremo v boju proti naravnim nesrečam. Ob gasilcih, ki jih imamo, torej ob tej najbolj številčni in najbolj izobraženi sili v sistemu zaščite in reševanja sem prepričan, da bomo tudi uspešni in bomo zastavljeni cilj dosegli.«
Prvi dan simpozija so vabljeni gostje prisostvovali tudi predstavitvi sistema zaščite in reševanja Mestne občine Murska Sobota in Gasilske zveze Murska Sobota ter predstavitvi organiziranosti delovanja izpostave URSZR Murska Sobota. Predstavitvi sta potekali v gasilskem domu v Murski Soboti, ki si ga je delegacija tudi ogledala.
Prvič je na simpoziju delovala tudi regijska častna gasilska četa, ki je bila ustanovljena konec lanskega leta, ima pa poseben status in vlogo pri pomembnih regijskih prireditvah, svečanostih, pogrebih in drugih dogodkih, ki predstavljajo oziroma bodo predstavljali regijo.
Drugi dan simpozija z mednarodno udeležbo so organizatorji pozornost uvodoma namenili pregledu dela pomurskih gasilcev v letu 2024 ter predstavili načrte za letos. Predsednik gasilskega regijskega sveta za Pomurje Leonardo Markovič je predstavil ustanovitev pomurske gasilske regije. Kot je povedal, je bila 9. marca 2011 podpisana pogodba o organiziranosti, delovanju in financiranju gasilske regije Pomurje (GRP), ta pogodba pa je bila 21. marca 2011 tudi verificirana s strani GZS in je od takrat tudi temelj delovanja in funkcioniranja GRP. Poveljnik GRP Matej Miholič je predstavil izobraževanja, vaje in intervencije na nivoju regije v letu 2024 ter podal usmeritve in cilje za leto 2025. Kot je poudaril, ostaja izobraževanje in usposabljanje gasilcev v regiji še naprej ključnega pomena, tako bodo med drugim letos prvič organizirali regijsko operativno vajo s članicami, poseben poudarek pa bodo z organizacijo tečaja namenili štabnemu vodenju, saj opažajo na tem področju največ težav na intervencijah.
Med bogatimi vsebinami drugega dne simpozija so bile predstavljene tudi novosti na področju operativnega delovanja GZS, prenovljen informacijski sistem GZS Vulkan 4, ki je začel delovati 1. marca letos, ter preventivno vozilo GZS oziroma manjše gasilsko vozilo za logistiko, ki je zaradi vključujoče opreme namenjeno ozaveščanju in širjenju požarne preventive v različnih okoljih. Udeleženci so bili seznanjeni še z aktualnimi zadevami mednarodne organizacije gasilskih in reševalnih služb (CTIF) ter z novostmi materialov pri intervencijskih oblekah in opreme za evakuacijo gibalno oviranih oseb.
Kot je ob koncu drugega dne simpozija, za katerega si organizatorji želijo, da bi postal vsakoletni tradicionalni dogodek, strnil Miholič, poveljnik GRP, je ključno, da novosti, ki so bile predstavljene, obogatijo in nadgradijo delo gasilcev. Izpostavil je še, da je treba izkoristiti evropska sredstva, ki so priložnost za razvoj gasilstva, ter stremeti k še boljšemu povezovanju in sodelovanju. »V letu 2026 bo simpozij odprl vrata gasilkam in gasilcem iz celotne Slovenije,« je še sklenil Matej Miholič.
Fotogalerija: Eöryjevi dnevi 25 (7 slik)
Oglejte si galerijo slik
Ključne besede: 2. Eöryjevi-dnevi-Radenci-Pomurski-gasilci-GZS