na novinarski konferenci danes predstavili dogajanje ob praznovanju
26. maj 1875 se je pisal in v Gradcu so, kot drugi najstarejši klub na stari celini – takoj za dunajskim, ki je nastal leto prej, v register vpisali Društvo za tekmovanje s kobilami v kasu.
Na današnji novinarski konferenci je predsednik kluba Branko Kristl, povedal, da se je vse začelo iz radovednosti in tekmovalnosti prleških kmetov, ki so po koncu poljskih opravil v jesenih konje vpregli in jih preizkusili v hitrosti. Prve dirke so potekale že leta 1874. Kristlje poudaril pomen ljutomerskega kasača, pasme, ki je sčasoma postala prepoznana doma in v tujini. Kasaštvo je del kulturne dediščine, bogastvo Prlekije in Slovenije.
Top of Form
Bottom of Form
V Sloveniji je na leto približno 21 kasaških dirk, kar šest jih pripravi Kasaški klub Ljutomer. Osrednji dogodek v Ljutomeru bo tridnevni Kresni Lotmerk z velikimi dirkami 21. junija, s kresovanjem na hipodromu in številnimi spremljevalnimi dogodki v mestu.
V sklopu praznovanja se bodo skozi poletje zvrstile tudi dirke ob občinskem prazniku, dirka županje, septembrsko državno prvenstvo triletnikov, in za konec, oktobra, prvenstvu za dvoletne kasače z memoriali v spomin na zaslužne člane. Posebnost zaključka sezone bo dirka za dijake Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer.
V Ljutomeru deluje tudi Muzej ljutomerskega kasača, edini tovrstni muzej na svetu. Posebej ga radi obiščejo otroci in mladina, ki se lahko poučijo o zgodovini konjereje in si ogledajo tudi film o legendarni kobili Johnny.
V začetku maja so bili ljutomerski kasači vpisani tudi v register nesnovne kulturne dediščine, za kar so se v društvu dolgo borili.
Fotogalerija: 150 let kasaškega kluba (6 slik)
Oglejte si galerijo slik
Ključne besede: 150 let-Kasaški klub Ljutomer-dogodki-praznovanje