Poteka ocenjevanje mesa v okviru sejma Agra
22. 05. 2024 ob 10:41
Pod okriljem 62. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA, ki bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta, bo v prostorih Biotehniške fakultete v Ljubljani od 22. do 24. maja potekal prvi del 45. mednarodnega ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov, ocenjevanje svežega mesa. Udeležuje se ga 23 podjetij iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške s 147 izdelki. Od 12. do 13. junija bo v Gornji Radgoni sledilo še ocenjevanje mesnih izdelkov.
Članice in člani komisije, ki ji bo predsedovala doc. dr. Mateja Lušnic Polak iz Biotehniške fakultete Ljubljana, bodo še izr. prof. dr. Tomaž Požrl, Katja Japelj in Iva Zahija iz Biotehniške fakultete, doc. dr. Stanka Vadnjal iz Veterinarske fakultete Ljubljana ter mag. Marlena Skvarča in prof. dr. Božidar Žlender.
Letos praznujeta poleg 45. jubileja ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov visoki, kar 50. jubilej Odprto državno ocenjevanje Vino Slovenija Gornja Radgona, štiridesetega pa Slovenski oskar za embalažo.
Pomurski sejem je leta 1974 organiziral prvo uradno strokovno ocenjevanje vin, 1980 strokovno ocenjevanje kakovosti mesa in mesnih izdelkov, leto za tem strokovno ocenjevanje kmetijske mehanizacije. V letu 1982 je bila ob sejmu INPAK ponovno oživljena tradicija ocenjevanja Slovenski oskar za embalažo. Leta 1987 se je pričelo strokovno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov.
Medalje ocenjevanj pod okriljem sejma AGRA, s katerimi proizvajalci označujejo svoje izdelke v oglaševanju in na trgovskih policah, se vedno znova dokazujejo za odlično promocijsko in tržno sredstvo ter kot nepogrešljivo merilo kakovosti za same proizvajalce in za potrošnike. Največji pomen imajo ocenjevanja kakovosti AGRA v Sloveniji in regiji, ki obsega Hrvaško, Avstrijo, Madžarsko in države, ki so nastale na območju bivše Jugoslavije. Vse bolj pa se njihov sloves sočasno s prodajo izdelkov širi tudi širše v Evropo in svet.
Izdelke na mednarodnih ocenjevanjih kakovosti prehranskih izdelkov in vina ocenjujejo strokovne, neodvisne komisije certificiranih in izkušenih preizkuševalcev iz Slovenije in držav, iz katerih prihajajo vzorci. Vsako ocenjevanje ima svoj pravilnik, v katerem so navedeni postopki, pogoji, način dela, kriteriji, skupine ... Pravilniki so skupni plod Pomurskega sejma in nosilnih strokovnih institucij.
Najbolje ocenjeni izdelki so nagrajeni z velikimi zlatimi, zlatimi, srebrnimi in bronastimi medaljami. O izjemni, v primeru mlečnih in mesnih izdelkov tri letni izjemni kakovosti, pričajo naslovi Šampioni kakovosti. Šampionski naslovi se pod posebnimi kriteriji podeljujejo tudi pri ocenjevanju brezalkoholnih pijač in vin. Tu pa so tudi posebna priznanja, ki jih pri ocenjevanjih kakovosti komisije podeljujejo glede na posamezne tradicije ali letne aktualne tematike, izzive in razpise.