01. 07. 2024 ob 09:46
Počitnice so čas za sprostitev in brezskrbno uživanje, kaj hitro pa jih lahko skazijo nepredvideni dogodki. Na policiji so zato pripravili nekaj napotkov, ki jih velja upoštevati, da bo dopust varen in brez odvečnih skrbi. Staršem svetujejo, naj pred odhodom na dopust mladostnike in otroke opozorijo na nevarnosti, ki lahko prežijo nanje.
Mladostniki bodo med poletjem veliko časa preživeli ob vodi, zato jih policija opozarja, da je lahko nepremišljeno skakanje v vodo, posebej na neurejenih kopališčih, zelo nevarno. Pred skokom je treba vedno preveriti, ali je voda dovolj globoka in kakšno je dno. Prepričati se je treba, da pod gladino ni skal, vej ali drugih naplavin.
Po nekaterih priporočilih pa naj bi bila voda, primerna za skakanje vanjo, globoka vsaj dvakrat toliko, kot je visoka oseba. Ob tem naj bo prvi skok vedno na noge, v vodo pa naj se nikar ne skače, ko je oseba pod vplivom alkohola, drog ali je razgreta od sončenja, saj se mora telo postopno privaditi na temperaturo vode, so zapisali na Generalni policijski upravi.
Starše majhnih otrok policisti pozivajo, naj jih ob vodi ne puščajo samih, ne glede na to, kako nizka je voda. Otrok lahko namreč pade, se potopi vanjo, ali pa ga zalije val. Tudi če so otroci ob vodi le kratek čas, jih naj starši ne pozabijo opremiti z rokavčki, napihljivim obročem ali čem drugim. Starši naj bodo otrokom vzor in naj ne plavajo izven označenih območij, kjer lahko plujejo čolni, vodni skuterji in podobno, so navedli.
Pred soncem se je treba zaščititi, saj dolgotrajno izpostavljanje soncu dokazano povzroča kožnega raka. Čez dan je zato treba poskrbeti za dovolj sence, uporabo zaščitnih UV majic ali za zaščito s kakovostno sončno kremo z visokim UV zaščitnim faktorjem, so pozvali na policiji.
Po njihovih besedah pa je prav tako pomembna tudi zaščita in odgovorna raba spleta. Posledice ene objavljene intimne fotografije s peščene obale lahko ostanejo za vedno, so opozorili. Mladostniki naj se izogibajo tudi pogovorom z neznanci, ki so jih spoznali preko spleta, in nikoli ne pristanejo na srečanje z njimi. Prav tako naj na spletu ne objavljajo svojih osebnih podatkov in razkrivajo lokacije, kjer živijo. Izognejo pa naj se tudi objavljanju nasilnih in sovražnih vsebin, saj je nasilje na spletu prav tako nasilje, so zapisali na policiji.
Otroci in mladostniki so tudi najranljivejši udeleženci v cestnem prometu, zato policisti pozivajo k upoštevanju cestnoprometnih pravil. Za hojo naj uporabljajo pločnike, kjer pa jih ni, naj hodijo po levi strani ceste, da se lahko pravočasno izognejo vozilu, če jih voznik ne opazi. Pri kolesarjenju je do 18. leta starosti čelada obvezna, nato pa je zelo priporočljiva, saj lahko kolesarju v primeru padca ali nesreče reši življenje.
Visoke temperature lahko vodijo v dehidracijo telesa, še posebej pri majhnih otrocih, so spomnili na policiji. V takšnih okoliščinah je pomembno dnevno pitje vode ali nesladkanih ohlajenih čajev, policisti pozivajo k izogibanju alkoholu in presladkim pijačam.
Previdnost ni odveč tudi v gorah, kjer velja izbirati takšne poti, ki so primerne izkušnjam in psihofizičnim sposobnostim pohodnikov. Pred odhodom je treba preveriti vremenske razmere in se v gore odpraviti zgodaj zjutraj, v izogib vročinskim nevihtam, ki se lahko v popoldanskem času nad vrhovi gora pojavijo hitro in nepričakovano, svetujejo na policiji.
Pred odhodom na dopust ali izlet je treba preveriti veljavnost osebnih dokumentov, si ogledati prometne informacije in pot načrtovati v prometno manj obremenjenih urah dneva. Ob tem pa voznik ne sme niti za kratek čas v pregretem vozilu pustiti hišnega ljubljenčka ali otrok, saj lahko temperaturni šok v hipu povzroči tudi smrt.
Samega odhoda pa ni preudarno oglaševati na družbenih omrežjih, saj jih spremljajo tudi nepridipravi, so opozorili na policiji. Ob odhodu naj bodo vrata zaklenjena in okna zaprta. Vrednejših predmetov naj dopustniki ne puščajo v vozilih, ostanejo naj doma oz. v hotelskem sefu. Te stvari tudi ne sodijo na plažo, če se pa kaj od njih na njej vseeno znajde, naj bodo dobro zakrite.