16. 09. 2024 ob 09:27
Matija Stepišnik, odgovorni urednik Večera, je Marjani Moškrič za delo Sneg podelil 28. večernico, nagrado Večera za najboljše otroško in mladinsko izvirno leposlovno delo. Nagrada je bila podeljena je na prireditvi ob letošnjem srečanju slovenskih mladinskih pisateljev Oko besede v Murski Soboti.
Žirija je v svoji utemeljitvi nagrade za zmagovalno delo Sneg Marjane Moškrič med drugim navedla: "Roman Marjane Moškrič, umeščen v izrazito distopično okolje, se z izjemno družbenokritično ostrino in problemsko naravnanostjo dotakne ključnih vprašanj sodobnega sveta. Preko skupine najstnikov, ki se soočajo z nefunkcionalno družbo na robu totalitarizma, avtorica prikaže globoko prežeto vizijo upanja. Narava, prijateljstvo in ljubezen predstavljajo temeljne vrednote, ki premagajo izrojenost kolektiva (kot se za mladinski roman tudi spodobi). Ta svež prispevek k mladinski književnosti v slovenskem literarnem prostoru izstopa s svojo sposobnostjo, da bralca povede v globok premislek o sodobnih družbenih problemih, skritih za tančico fikcije.«
Matija Stepišnik, odgovorni urednik Večera, je v svojem nagovoru ob podelitvi nagrade dejal:
Z večernico preganjamo zloveščo slutnjo, da bi nad slovensko bralno krajino lahko legla tema. Ker časi so že takšni, da bi si jih še nedolgo nazaj težko predstavljali. Avtoritarnost na raketni pogon populizma dviga glavo, ljudje smo stisnjeni v primeže zaporednih kriz, ki so postale alibi za zapiranje prostorov svobode in pregnetenje družbe v drobovje. Nasilje in represija dobivata novo domovinsko pravico v velikih igrah kapitala in politike. Države, v katerih je politika le še podizvajalec zasebnih interesov, so zato kot prazni žetoni, ki se v "catchthecash" tekmah opotekajo med skrajnostmi. Stanje duha je vse bolj tabloidno. Potrošniške cone udobja paralizirajo kritično misel. Je v vseh teh ujetostih še kaj možnosti za revolt, za upor, za spremembo tokov prihodnosti, ki zavijajo v preteklost? Še nismo utrujeni od vseh bojev, od "krvavega stoletja", ki v novem dobiva svoja nadaljevanja v Gazi, Ukrajini, Siriji ...?
Bodo mladi stopili v prve vrste, si izborili pravico do njihovega sveta? Imajo to? So posamezniki še lahko kolektiv, ki gre v akcijo s potencialom prelomnosti?
Naša letošnja nagrajenka bi z veseljem napisala kaj veselega, ljubkega. A kaj ko jo premami druga stran. Sneg je bel, v njem se vidijo vse črnine in umazanije. Zato je neizprosno ogledalo. V njem odseva tudi tkalnica sanj. Tam so doma upanje, zaupanje, solidarnost, prijateljstvo. Ideali, za katere se zdi, da so jih marsikje že prepustili paliativi. In uporništvo. Kam smo prišli, če je upor že to, da sploh beremo. Da mislimo, si drznemo imeti mnenje. Da ne pozabimo, da smo zaradi časopisov in knjig "zamišljena skupnost", če si sposodim Benedicta Andersona, in ne razbita, amorfna množica, s katero po mili volji manipulirajo oni iz slonokoščenih stolpov. Podprimo knjige, pisatelje, knjigarne, založnike in, ja, časnikarje. V moji tkalnici sanj ljudje še vedno mislijo. Ker berejo. Ne le klikajo. Citiram Večerov intervju, ki ga je z nagrajenko naredila naša urednica kulture: "Želim si, da bi vsak imel svojo tkalnico. Še posebej mladi. Da bodo lahko rekli: Zmorem. Imam ime. Imam obraz. Imam svoj glas."
Nominirana dela za 28. večernico so bila:
Ambrož Kvartič: Rimana kaša (Miš založba, 2023)
Feri Lainšček: Življenje nima naslova (Slovenska matica, 2023)
Lovro Matič: Mali črv Oto in druga golazen (Mladinska knjiga, 2023)
Marjana Moškrič: Sneg (KUD Sodobnost International, 2023)
Sebastjan Pregelj: Zmaj nad mestom (Miš založba, 2023)
O nagradi je odločala petčlanska žirija, v kateri imajo svojega predstavnika časnik Večer, Društvo za humanistična vprašanja Argo, Društvo slovenskih pisateljev in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije skupaj s Slovensko sekcijo IBBY. V letošnji žiriji so zasedali Darka Tancer-Kajnih (predsednica), Norma Bale, Klara Širovnik, Lenart Zajc in Alenka Urh.